Ana Sayfa Futbol Sio iddialı konuştu: Bir galibiyetten sonra seriye bağlarız

Sio iddialı konuştu: Bir galibiyetten sonra seriye bağlarız

181
0
PAYLAŞ

Didem Çam / Özel Röportaj

Gençlerbirliği’nin Fildişi Sahilli forvet oyuncusu Giovanni Sio, Süper Lig’in 4’üncü haftasında deplasmanda oynayacakları Trabzonspor maçı öncesi AS Spor Gazetesine önemli açıklamalarda bulundu. Trabzonspor maçının kendileri için önemli bir test olacağını belirten golcü oyuncu, “Zor bir dönemden geçiyoruz. Taraftarımızın bize inanmasına ve bizi cesaretlendirmesine çok ihtiyacımız var. İlk galibiyetten sonra görecekler ki, Gençlerbirliği bir galibiyet makinesine dönüşecek” dedi.

“EKSİK OYNADIĞINIZ ZAMAN ÇALIŞTIKLARINIZI UYGULAYAMIYORSUNUZ”

Süper Lig’de geride kalan 3 haftayı değerlendiren Sio, “Baktığımız zaman, yeni sezona 0 puanla başlamış gözüküyoruz fakat detaylı bakmamız gerekiyor. İlk maçımızda 1, ikinci maçımızda ise 2 oyuncu eksildi takımımızda. Bu, takımın oyun yapısını sergilemesi için uygun bir durum değil. Eksik olarak oynadığınız zaman, doğal olarak çalıştıklarınızı ve oyun sisteminizi uygulayamıyorsunuz. Başakşehir maçında 11’e 11 oynadığımız zaman, öne geçtiğimiz görüldü. Tabii ki kazanırsınız ya da kaybedersiniz ama takım olarak daha iyi oynadığımız, daha organize olduğumuz gözüktü. Aslında bu açıdan değerlendirmek lazım” şeklinde konuştu.

“SÜPER LİG KALİTESİNDE BİR TAKIMIZ”

“Şimdiden, Gençlerbirliği düşer veya başarısız olur gibi bir düşünce doğru değil” diyen Fildişi Sahilli golcü oyuncu Sio, Süper Lig kalitesinde bir takım olduklarına da vurgu yaptı. Trabzonspor maçının önemine dikkat çeken Sio, şunları kaydetti:

“Şu anda 3 maçımızı kaybettik ve 0 puanımız var fakat bu bizi yansıtmıyor. Henüz kendimizi gösterme şansımız olmadı. Biz kaliteli oyunculardan kurulmuş bir ekibiz. İyi bir idari yönetimimiz var, iyi bir hocamız ve de iyi bir oyun sistemimiz var. Yoğun şekilde çalışıyoruz. Sezon çok uzun, 3 maç oynandı fakat bu 3 maçlık periyot, sezonun geri kalanını yansıtmıyor. Yani, şimdiden Gençlerbirliği düşer veya başarısız olur gibi bir düşünce doğru değil. Küçücük bir değişim her şeyi ateşleyebilir. Ben henüz daha gerçek kalitemizi ortaya koyabildiğimizi düşünmüyorum ama biz Süper Lig kalitesinde bir takımız, bunu belirtmek istiyorum. Şimdi önümüzde bizim için çok önemli olan bir Trabzonspor maçı var. Önemli bir rakibe karşı oynayacağız. Ligde şu ana kadar kaybetmediler. Trabzonspor iyi organizasyona sahip bir takım. Biz oyun sistemimizi dikkatli bir şekilde uygulayarak her şeyimizi vererek bu maçta iyi bir sonuç almayı umuyoruz. Bunun için yoğun bir çalışma içerisine girdik ve mental olarak  kendimizi çok iyi hazırlıyoruz. Ekip olarak bu konuda çok kenetlendik.”

“TRABZONSPOR MAÇI BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR TEST”

Teknik direktör Mustafa Kaplan’ın oyun sistemi hakkında da açıklamalarda bulunan golcü oyuncu Sio, “Hocamız, futbolculuk döneminde forvetmiş. Bu açıdan bana çok yakın ve benimle çok ilgileniyor. Futbolculuk döneminde forvet olan bir hocanın sizinle ilgilenmesi ve sizi anlaması da çok daha kolay oluyor. Aranızda daha iyi bir iletişim oluyor. Fakat hocamızın diğer oyuncularla da çok iyi bir iletişimi var. Kendisi her zaman yanımızda, bizimle sürekli konuşuyor ve bizim durumumuzu anlamaya çalışıyor. Aslında ilerde rakibi baskı altına almaya çalışan çok güzel bir oyun sistemine sahibiz. Bunu yapabilecek oyunculara da sahibiz. Sadece, bazı şanssızlıklardan dolayı bunu henüz yansıtamadık. Trabzonspor maçı bu anlamda bizim için önemli bir test. Sonuçta, hoca sahaya girmiyor. Sahada olan biz oyuncularız. Hoca taktiği verir, onu uygulaması gereken kişiler de bizleriz. Bunu yapabilecek kapasitemiz var. Hepimiz çok yetenekli oyuncularız. Sadece bunu artık sahaya yansıtabilmemiz gerekiyor” şeklinde görüş belirtti.   

“GENÇLERBİRLİĞİ BANA YATIRIM YAPTI”

Takım arkadaşlarıyla antrenmanlarda uyum içinde olduklarını ve saha içindeki uyumun da zaman içinde gelişeceğini dile getiren Giovanni Sio, “Gençlerbirliği Kulübü, beni buraya getirerek bana bir yatırım yaptı. Aynı zamanda, bana yoğun bir şekilde güven aşıladılar ve bana çok da güven duyuyorlar. Bu durum da beni oldukça motive ediyor. Takıma geldiğim zaman, kesinlikle hiçbir sorun yaşamadım hatta çok iyi karşılandım diyebilirim. Burada iyi bir arkadaşlık ortamı var. Arkadaşlarımızla birlikte güzel zaman geçiriyoruz. Antrenmanlarda uyum içerisindeyiz. Bazen antrenmanlardaki uyumunuz, direkt sahaya yansımıyor. Sahadaki uyumunuz zaman içinde gelişen bir şey. O yüzden daha fazla birlikte zaman geçirmeye, sahada daha fazla maç yapmaya ihtiyacımız var. Zaman geçtikçe de daha iyi olduğumuz ortaya çıkacak” ifadelerini kullandı.

“HEDEFİM; 10 GOLÜN ÜZERİNE ÇIKMAK”

Sezon içerisindeki gol hedefinden de bahseden 30 yaşındaki forvet oyuncusu Sio, atacağı gollerle yapacağı gol sevinçlerine de yenilerini eklemek istediklerini belirtti. “Bir forvet olarak her zaman, bir sene önce yaptığınızdan daha fazlasını yapmak istersiniz” diyen Sio, şunları söyledi:

“Forvet olarak ilk hedefiniz, öncelikle çift haneleri görmek olur. Ben daha önce 10 gol atmıştım ve şimdi bunun üzerine çıkmak istiyorum. Bu benim için her zaman kişisel bir hedeftir. Tabii ki, gol atabilmeniz için de, aynı zamanda bir ekiple beraber hareket etmeniz gerekiyor. Bunun da çok büyük bir önemi var. Gol attığınız zaman bunu kutlayış şekliniz de, sizin o anki motivasyonunuzun bir yansımasıdır aynı zamanda. İlerleyen zamanlarda atacağım gollerle, gol sevinçlerimi daha da geliştirmek ve de gol sevinçlerime yenilerini eklemek istiyorum.”

“BU ZOR DÖNEMİ HEP BİRLİKTE ATLATACAĞIZ”

Taraftarın zor dönemde kendilerine destek olması gerektiğine de vurgu yapan Sio, “Taraftarın benden bir beklentisi var ve benim de bu beklentiye karşılık vermem gerekiyor. Bunun da karşılığı, bir forvet olarak gol atmaktır. Ben de bunu yapmaya çalışıyorum. Biz, zor bir dönemden geçiyoruz.  O yüzden, bu dönemde taraftarımızın bize inanmasına ve de bizi cesaretlendirmesine çok ihtiyacımız var. Bu dönemi hep birlikte atlatacağız. İlk galibiyetten sonra görecekler ki, Gençlerbirliği bir galibiyet makinesine dönüşecek” diye konuştu.