PAYLAŞ

Fransa’yı dün güzel bir oyunla mağlup eden ve Salı akşamı İzlanda’yla deplasmanda karşılaşacak olan Milli Takım, İzlanda’da bir skandalla karşılaştı.

Euro 2020 Elemeleri’nde İzlanda ile oynayacağı maç için ülkeye giden Türkiye A Millli Futbol Takımı’nın, saatlerce havalimanında beklediği ortaya çıktı.

Milli Takım oyuncularının bavullarının da didik didik arandığ, pasaport kontrolünde ise uzun süre bekletildikleri de aktarıldı.

İZLANDA’YA NOTA

Türkiye’den milli takımı havalimanında bekleten İzlanda’ya nota…

Milli takımın havalimanında saatlerce bekletilmesi sonrası Norveç büyükelçiliği aracılığıyla İzlanda’ya nota verilecek. Nota yazılı olacak.

Sorunsuz geçiş için yazışmaya rağmen sıkıntı yaşadığı öğrenildi.

Ayrıca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İzlanda Dışişleri Bakanı’nı arayacak.

CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, A Milli Futbol Takımı’nın 2020 Avrupa Şampiyonası Elemeleri H Grubu’nda İzlanda ile yapacağı maç için bu ülkeye gelişinde havaalanında maruz kaldığı muameleye tepki gösterdi.

Kalın, Twitter’dan yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi: “Milli takımımıza İzlanda’da yapılan saygısızlık kabul edilemez ve gereği yapılacaktır. Girişim başlatılmıştır. Devletimiz ve milletimiz milli takımın yanındadır. En güzel cevabı milli takımımız sahada verecektir.”

“BİZİ İZLANDA’YA ALMIYORLAR”

A Milli Takım oyuncusu Burak Yılmaz ise, sosyal medya hesabından bu duruma isyan etti.

Instagram hesabından yaptığı canlı yayında Burak Yılmaz, “6.5 saat yolculuk yaptık. 3 saattir de bekliyoruz. Bizi İzlanda’ya almıyorlar. Böyle bekliyoruz 3 saattir” ifadelerini kullandı.

Daha sonra bir açıklama daha yapan Burak Yılmaz, “Saygısızlık bu. 3 saattir orada bekliyoruz. Herkesin çantasını, kremlerini aldılar. 6.5 saattir yolculuk yaptık ve 3 saattir de bekliyoruz. Hala arkadaşlarımız gelemedi” dedi.

“BİZİM ÜLKEMİZE KURBAN OLSUNLAR”

Emre Belözoğlu ise, Burak Yılmaz’ın söylediklerinin doğru olduğunu belirterek, “Ben bir şey söylemek istemiyorum. Bizim ülkemize kurban olsunlar. Ne yazık ki evet, içeride gereksiz fazla bir arama yapıldı” dedi.

TUVALET FIRÇASI TUTTU

Öte yandan, Emre Belözoğlu’nun konuşması sırasında, İzlandalı olduğu iddia edilen bir kişinin tuvalet fırçası tutması ise tepki çekti. Görüntüler sosyal medyanın gündemine oturdu.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye A Milli Futbol Takımı kafilesinin EURO 2020 eleme karşılaşması için gittikleri İzlanda’da bir havalimanının pasaport kontrolünde saatlerce tutulmasıyla ilgili olarak, “Milli takımımızın İzlanda Havalimanı’nda maruz kaldığı muamele kabul edilemez. Gereğini yapacağımızdan milletimizin şüphesi olmasın” dedi.

TFF BAŞKANI’NIN AÇIKLAMA GELDİ

Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın ülkeye girişi sırasında yaşadığı sıkıntılar hakkında konuşan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir “Bu muameleye layık değildik” dedi.

Nihat Özdemir, futbolcularımıza tuvalet fırçası tutulması ile ilgili ise “Siyasi bir tavır” değerlendirmesinde bulundu.

Nihat Özdemir, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Dün Konya’da İzlanda’ya geldik. Futbolcularımızla beraber dün akşam altı civarında İzlanda’ya varmış olduk. Biz bir misafirperverlik beklerdik. Hiç beklemediğimiz bir şekilde havalimanının güvenlik soruşturmasında tüm futbolcularımızın eşyaları tek tek aranarak büyük zaman kaybettik. Türkiye’ye kim gelirse gelsin misafirperverlikle karşılıyoruz. Burada bunu göremedik. Sıkıntı yaşadık. Buna tepki koyduk. Bu muameleye layık değildik. UEFA şartnamelerine ve geleneklerine göre de bu doğru değildi. Türkiye bize destek çıktı. Türkiye Cumhuriyeti buna büyük tepki koydu. Ümit ediyoruz ki bu olay futbolcularımız üzerinde olumlu bir hava yaratsın. Bize yapılanları sahada oynayacakları futbolla karşılık versinler.”

“BASİT BİR HAREKET DEĞİL”

Futbolculara tuvalet fırçası tutulması hakkında da değerlendirmelerde bulunan Nihat Özdemir “Hepimiz başta ne olduğunu anlayamadık. O yapılan hareket basit bir hareket değil. Büyükelçimiz bizi bilgilendirdi. Bunun siyasi bir tavır olduğunu öğrendik. Burada yaşananları UEFA’ya anlatacağız. Bunun karşılığını mutlaka vereceğiz. Büyükelçimiz konuyu takip ediyor” dedi.