Ana Sayfa ÜST MANŞET Bence Ankaragücü’ne 1 kuruş yardım gelmez!

Bence Ankaragücü’ne 1 kuruş yardım gelmez!

660
0
PAYLAŞ

ŞANLI Ankaragücü, maddi olarak çok sıkıntılı günler yaşıyor. Başkan Mehmet Yiğiner, tek başına kalmış, kaynak bulmaya çalışıyor. Umut, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın para yardımı yapmasında. Felaket tellallığı yapmayalım ancak bu beklentinin gerçekleşmeyeceğini düşünüyorum.

Mansur Yavaş’ı, Beypazarı Belediye Başkanı seçildiği 1999’dan bu yana, 20 yıldır tanırım. Kendisi yerel yönetici, ben de SABAH gazetesinde Ankara sayfasını yöneten yerel gazeteci idim. İlk yıllarda görüşmelerimiz başkan-gazeteci ilişkisinin ötesine geçmedi. Ancak 2002 yılında Sabah gazetesinin, TMSF aracılığıyla, Turgay Ciner patronluğundaki Park Holding’e verilmesi nedeniyle, Yavaş ile aramızdaki başkan-gazeteci ilişkisi ister istemez çok gelişti. Şöyle ki; Park Holding’in en önemli yatırımlarından trona madeni Beypazarı’ndadır. Heyecanlı ama daha çok “akıllı” başkanı, ilçenin turizm ve tarım potansiyelini değerlendirebilmek için medyadan en üst düzeyde faydalanması gerektiğinin farkında idi. Park Holding yönetimi ile ilişkilerini sıcak tutuyor, sponsorluklar ile tarihi evleri restore ettiriyor, holding bünyesindeki Sabah gazetesi ve atv’den maksimum faydalanıyordu. Yavaş, başkanlıktan ayrıldığı 2009 yılı Mart ayına kadar, Sabah gazetesinin Söğütözü’ndeki bürosunda bulunan Ankara ofisinin müdavimleri arasında yer aldı. Tek derdi ilçesinin tanıtımını yapmak, hemşehrilerinin daha fazla para kazanıp, rahat bir hayat sürmesiydi.

Allah var, biz de yaptığı çalışmaları beğeniyor ve desteklemekten mutlu oluyorduk. Topyekun seferberlik ile Beypazarı kısa sürede Ankara’nın turizm merkezi, Türkiye’nin konuştuğu ilçe haline geldi.

3 BİN KİŞİYE 100’ER TL VER, DAHA UCUZ 

O kadar çok sık görüşünce, ister istemez abi-kardeş olduk. 12 yıl önce, öğle yemeği yerken, spor yazarı ağabeyim Güray Soysal, Mansur Yavaş’a sormuştu:

“Sizin 2. Lige kadar yükselmiş futbol takımınız vardı. Ancak ligten düştü. Futbol takımının, ilçenin tanıtımına katkısı olur. Maça gelecek takımlar ve taraftarlardan, ilçe esnafa para kazanır. Neden böyle bir takım düşünmüyorsunuz?”

Mansur Başkan’ın verdiği yanıt dün gibi aklımda:

“Ağabey, bizim stadımız 3 bin kişilik. 3 bin kişiyi, 2 haftada bir bizim stada doldur, 90 dakika boyunca, ana-avrat sövsünler. Çıkışta, ellerine 100’er lira para ver, kulüpten daha ucuza geliyor. Ben, Belediye Spor Kulübü yöneticilerine, ‘Sadece ilçenin çocuklarının oynayacağı alt yapı takımları kurarsanız, destek veririm. Profesyonel futbolcuya, bu ilçenin gariban halkının bir kuruşunu vermem’ dedim. Ben, gideceğim şirketlerden, oradan buradan para isteyeceğim, imar planlarıyla oynayacağım ve ortaya çıkan rantı profesyonel futbola harcayacağım. Böyle bir yönetim tarzım yok. Ben, bulduğum parayı Beypazarı evlerinin tadilatı, ilçenin gelişmesi için harcamayı tercih ediyorum.”

SONUÇ OLARAK, BOŞUNA UMUTLANMAYIN

Mansur Başkan, başkasının taşı ile kuş vurmayı sever. Ciner Holding’in desteği ile Beypazarı evlerini restore ettirdi ve medyasını kullandı. Bugün için böyle bir destek yok. Tarz olarak da, bu işlere girmez.

Belediyeden profesyonel futbol için para harcamaz. Ankara Büyükşehir’in borcu arşa ulaşmış. İstese de, verecek para yok.

Kaldı ki, Ankaragücü yönetimi seçim sürecinde can siparane bir şekilde Yavaş’ın rakibini destekledi. Yavaş’ın, Ankaragücü’nün mevcut yönetimine hiçbir borcu, eyvallahı yok.

Uzun lafın kısası, Mansur Başkan, Ankaragücü’ne bir kör kuruş bile vermez. Boşa umutlanmayın.