Ana Sayfa Yazarlar Ünal Turakoğlu Artık Avrupa hayali kurma vakti geldi!

Artık Avrupa hayali kurma vakti geldi!

346
0
PAYLAŞ

Sezon başında 15 transfer yapacaksın, sonra sezon ortasında bunları getiren teknik direktör dahil 12’sini göndereceksin.

Sonra yeniden 12 transfer yaparak ikinci yarıya başlayacaksın.

Üst üste 3 maç kaybettikten sonra da iyi bir seri yakalayıp kendini yukarılara atacaksın.

Bunları yapabilmek için gerçekten sabah kahvaltıda yürek falan yemek gerekiyor.

Geçmişte yaşanan onca başarısız örneğe rağmen buna Türkiye’de kaç kulüp cesaret eder ya da kaçı bunda başarılı olur?

Bir Ankaragücü bir de Çaykur Rizespor bunu yaptı bu sezon. Çaykur Rizespor en dipten çıktığı gibi Avrupa hayalleri kuracak hale gelirken Ankaragücü de kendini kurtaracak seviyeye geldiği gibi son haftalarda yaşanan bariz hakem hataları olmasa şimdiye çoktan güle oynayan ligin sonunun gelmesini bekliyor olurdu.

Ama inşallah bu sıkıntıyı haftasonuna oynanacak Sivasspor maçında geride bırakıp, yeni sezonun hazırlıklarına başlamış olacağız.

Gerçekten çok zorlu şartlarda bir lig oldu bu sezon.

Özellikle hakem hataları herkesin canını çok yaktı. Başkan Yiğiner’in dediği gibi geçmişte sesini çıkarmayanlar şimdi yaygarayı koparmaya başladı.

Hatta bu hafta içinde Kulüpler Birliği acil toplantı yapma kararı aldı.

Kulağımıza gelen dedikodulara göre gelecek sezon için “Yabancı hakem” gündeme getirilecek. Olur da bu kabul edilirse seneye neler olur hep beraber göreceğiz.

Ankaragücü’nden devam edelim.

24 futbolcunun gelip yarısının devam ettiği bir takımda uyum süreci, arkadaşlık ortamı kurmak elbette kolay değildi. Mustafa hoca geçmiş tecrübelerinden yola çıkarak bu süreyi aza indirmeyi başardı ve üst üste alınan galibiyetlerle yukarılara doğru çıkılmaya başlandı. Son haftalarda ise kolay kaybetmeyen ama kazanamayan bir takım görüntüsü var. Bunda elbette yaşanan sakatlıklar, cezalar da etkili oldu. Ayrıca Ankaragücü’nün bariz öne çıkan isimlerine karşı alınan önlemler de bazı oyuncuların performansını düşürdü.

Sonuç olarak Ankaragücü fikstürün de yardımıyla ligde kalmanın sadece bir adım ötesine kadar geldi. Yani buradan da küme düşmeyi beceremeyiz gibi geliyor.

Ankaragücü’nde özellikle Boyd, Kitsiou, Pazdan, orgill gibi isimlerin performansı baya öne çıktı. Bu isimler arasında kiralık olanlar bir şekilde yeni sezonda da mutlaka takımda kalmalı. Maliyetleri nasıl, transferde ilk hak kimin gibi detaylar halledilirse özellikle Boyd’tan güzel paralar kazanılabilir ilerleyen aşamalarda.

Bu sezonun özellikle ikinci yarısında taraflı tarafsız herkesin ortak görüşü Ankaragücü’nün çok iyi futbol oynadığı ve 3-5 takviye ile gelecek sezon Avrupa kupalarına katılabileceği yönündeydi.

Bunda Mustafa Kaplan’ın hakkını yemeyelim. Kafasındaki futbola uygun oyuncu kadrosunu bulduğunda takımın takır takır futbol oynayabileceğini herkese gösterdi.

Şimdi gelecek hesapları yapılmalı ve bu kadroyu korumanın yanı sıra çok yerinde 3-5 sağlam transferlerle taş gibi bir takım oluşturulmalı.

Geçen sezon yaşanan sıkıntılar bu sene inşallah yaşanmayacak. Kamp zamanında başlayacak. Paralar ödecek, kimse isyan etmeyecek. Katkı sağlamayan isimlerle yollar ayrılacak, yerlerine Boyd gibi, Pazdan gibi, Kulusic gibi sağlam adamlar getirilecek.

O zaman gerçekten de Ankaragücü üst sıraları zorlayacaktır.

Hele ki İstanbul takımlarının bu kadar kötü olduğu dönemlerde Ankaragücü’nün aradan sıyrılması hayal bile değil.

Biz Ankaragücü’ne güveniyoruz. Haftasonu oynanacak maçı mutlaka kazanarak, camiayı rahatlatacaktır.

Ayrıca yazının başında da dediğim gibi her şeye rağmen Ankaragücü’nün bu sezon ligde kalması en büyük başarıdır. Bu kadar aksiliğe rağmen, yönetimsel olarak da teknik anlamda da futbolcu olarak da gerçekten iyi dayandılar.

Muhteşem taraftarında desteğiyle haftasonu o stattan zaferle ayrılacağımızdan şüphemiz yok.

Haydi Güçlüler, geçmişi boşverelim, yarınlar bizim olsun.