Ana Sayfa Futbol Ankaragücü Ankaragücü lige sancılı başlayacak

Ankaragücü lige sancılı başlayacak

306
0
PAYLAŞ

Ekonomik sorunlarını bir türlü çözemeyen ve yeni sezona sıkıntı ile başlayacak Ankaragücü, transfer yasağını kaldıramazsa kurtuluşu mucizede arayacak.

Düştü göz ile bakılan ancak devre arasında yapılan takviyelerle yeniden çıkış yakalayarak ligde kalmayı başaran Ankaragücü teknik direktör Mustafa Kaplan yönetiminde sezonu 40 puanla 13. sırada tamamlamıştı.

Kadro kan kaybetti

Geçtiğimiz sezonun devre arasında yaptığı isabetli transferlerle ligde kalmayı başaran Ankara ekibi, 2019-20 sezonu öncesi transfer yasağı sebebiyle takviye yapamadı.

En büyük silahları Tyler Boyd,  Hadi Saco ve Djedje’yi kadrosunda tutamayan Ankaragücü,  Tiago Pinto, Ricardo Faty, Stelios Kitsiou, Zaur Sadaev, Michal Pazdan, Ante Kulusic ve Wilfred Moke ile yeni sözleşme imzaladı. Geçen sezonun devre arasında takıma katılan ve önemli katkı sağlayan yabancı oyunculardan Dever Orgill ve Hector Canteros’un sözleşmesi ise sürüyor.

Ekonomik anlamda zor günler yaşayan Ankaragücü, gelecek vadeden kalecisi Altay Bayındır’ı 1.5 milyon euro karşılığında Fenerbahçe’ye gönderdi. Diğer yerli oyunculardan Korcan Çelikay, Sedat Ağçay, Yalçın Ayhan, İlhan Parlak, Aydın Karabulut, Cebrail Karayel, Alihan Kubalas ve Mehmet Sak ise takımda kaldı.

Aykan Atik mi yoksa başkası mı?

Takımın ligde kalmasında önemli bir payı olan Mustafa Kaplan, sezonun sona ermesiyle bir diğer Ankara ekibi Gençlerbirliği ile anlaştı. Sarı lacivertli ekip ise yeni sezona Aykan Atik yönetiminde hazırlanıyor. Aykan Atik takımı yeni sezona hazırlarken yönetim bir yandan da hoca arayışını sürdürüyor. Daha önce hem antrenör hem de teknik direktör olarak başkent ekibinde görev yapan Aykan Atik’in bu sezon işi çok daha zor. Çünkü teknik direktör olarak Süper Lig’deki ilk sezonuna çıkacak Aykan Atik’in durumunun belirsizliği de takımı olumsuz etkiliyor.

Kadro yeterli mi?

Süper Lig’in en köklü kulüplerinden biri olan Ankaragücü, uzun bir süredir ekonomik sıkıntılarla boğuşuyor.
Her sezon öncesi son gün de olsa transfer yasağını kaldıran Ankaragücü’nde bu sezon işler beklenen gibi gitmiyor.

Kaleci Altay Bayındır, Tyler boyd ve Sacko’nun yokluğu takımın gücünü neredeyse yüzde elliye düşürüyor.
Tyler Boyd ile Sacko’nun yokluğu, Orgill’in gol yollarındaki etkisini de azaltıyor.

Yeni sezon öncesi takımlar ve kadroları düşünüldüğünde Ankaragücü’nün kağıt üzerinde herhangi bir takıma karşı net bir şekilde favori olduğunu söylemek çok zor. Bankalar Birliği ile yapılacak anlaşma sonrası transfer yasağını kaldırmayı planlayan yönetimin ise direkt katkı sağlayacak takviyeler yapması için zamanı azalıyor.

Başkent ekibini zor bir sezon beklediği açık. Ancak tüm bu zorluklara rağmen önümüzdeki sezon ligde kalmayı başarabilirlerse, Süper Lig’in en köklü kulüplerinden biri olarak geleceğe daha umutlu bakabilirler.